3D Tisk

ZPrinter® 650 ZPrinter® 650

Trojrozměrný tisk, Rapid-Prototyping. Z CAD formátu do hmatatelné podoby. To vše se skrývá pod 3D tiskem. Základem našeho 3D tisku je tiskárna od společnosti ZCorp, tiskárna ZPrinter® 650.

Tisk spočívá v nanášení tenkých vrstev sádrokompozitního prášku. Na každou z vrstev je pak nanášeno pomocí pěti tiskových hlav pojivo, které obsahuje barvu. Z toho tedy vyplývá, že jsme schopni tisknout v barvách (CMYK). Po vytisknutí celého modelu se model cca 1,5 hodiny nechá vysušit v tiskárně. Poté se vysaje přebytečný prášek, který je uchováván pro další zpracování. Vytištěný model se přesune do tzv. post-procesní komory, kde se model důkladně očistí od přebytečného prášku a to buď ofukováním, kartáčováním či broušením jemným smirkem. Jakmile je vytisklá součást očištěná, musí se naimpregnovat. Nejčastěji impregnujeme infiltrantem Z-Bond 90 (podobné sekundovému lepidlu). Pro větší pevnost je možné použít dvousložkový epoxid. Infiltrant tedy součástku zpevní a navíc i zvýrazní barvy modelu.

Právě post-proces je nejdůležítější část tisku, protože od něj se pak odvíjí kvalita konečného produktu, hlavně po designové stránce. Proto je třeba při této fázi trpělivosti a přesnosti.

Jsem schopni vytisknout jakoukoli součást, avšak musí splňovat určité aspekty:

  • síla stěny min. 1,5 mm (pod tuto míru je velká pravděbodobnost, že se stěna zhroutí, tudíž by bylo nutné tisknout znova - větší cena)
  • vhodný formát CAD souboru
  • velké součásti nakonstruovat s dutinou (ušetření prášku = ušetření ceny)
  • v případě barevného tisku, mít všechny plochy náležitě obarvené
  • zmenšit měřítko model pro pracovní prostor (větší součásti nutno vytisknout na části zvlášt, poté spojit)

Veškeré tyto body jsme schopni s Vámi prokonzultovat, v případě i za Vás udělat úpravy potřebné pro správný tisk.

Více informací naleznete na: www.strankypronas3dtisk.cz

Ukázky

Reference

BIBUS 3D tiskárny BIBUS 3D tiskárny
Aktuality